Free Articles, Free Web Content, Reprint Articles
Sunday, June 16, 2019
 
Free Articles, Free Web Content, Reprint ArticlesRegisterAll CategoriesTop AuthorsSubmit Article (Article Submission)ContactSubscribe Free Articles, Free Web Content, Reprint Articles
 

Figuring Out Your Appliance Electric Usage -- It's Easy!

Read this informative article for helpful information on energy efficient appliances. No charge -- all information presented for the public-at-large.

With the high energy costs that we have these days, I am sure a lot of us are trying to find ways to cut our electric bill. One way to do this is to figure out your appliance electric usage so that you know how much it costs to run the various appliances that you use. That way you can decide whether to use these appliances and how long to use them. You can also decide whether it might be useful to replace and old energy guzzling appliance for one that has a much lower rate of energy use.

 

You can get a general idea of appliance electric usage by looking on the web, no math required. If you do a search you will find a variety of different sites that gives you an idea of the average cost to run the average type of appliance for an average amount of time. Of course this won't be exact since it doesn't take into account the exact brand and style that you use, or the exact amount of time you use it for, but it can give you a good idea of the electric usage for different classes of appliances.

 

That way you will know whether it uses less electricity to run the food processor or the blender, for example. You can use this to help you decide between different appliances, or you can use it to get a general idea of which appliances in your home use the most energy, and which you might like to be sure to unplug when you are not using them (if this is possible).

 

It is also possible, with a little math, to get a more exact idea of the electric usage for the different appliances in your house. The name plate on each appliance usually lists the number of watts that appliance uses. If you divide this by 1000 you will get the kilowatts used by the appliance. That way you can figure out how much it costs to run each appliance for an hour by multiplying the kilowatts by the amount you pay for each kilowatt hour of electricity.

 

You can figure out how much it costs you per day, week, month, or year by multiplying the number of hours you use the appliance during that time period by the cost per kilowatt hour. This can be an eye-opening way to find out how much your appliances are really costing you! Now you know how -- see, that wasn't too hard nowHealth Fitness Articles, was it?

Source: Free Articles from ArticlesFactory.com

ABOUT THE AUTHOR


Hwang Keum-OK owns and operates http://www.energy--efficient-appliances.com -- Stop by for more great reading...That website again is: Energy Efficient Appliances



Health
Business
Finance
Travel
Technology
Home Repair
Computers
Marketing
Autos
Family
Entertainment
Law
Education
Communication
Other
Sports
ECommerce
Home Business
Self Help
Internet
Partners


Page loaded in 0.087 seconds